Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měkké drogy jsou neškodné!

30. 08. 2010 8:30:00
"Měkké drogy jsou neškodné"Také jste slyšeli někdy tuto větu a doufám, že souhlasíte!
Děti a drogyDěti a drogy?

Měkké drogy jsou neškodné!

Často zaslechneme tuto výše uvedenou větu vytrženou z kontextu, která se velmi rafinovaně snaží říci, že droga nad vámi nezíská moc či že nepoškodí vaše zdraví.
Ano, to že zralí dospělí lidé jsou asi mnohem více odolnější vůči tomu začít si něco s drogami než hlavní cílová skupina dětí a mládež je jasné a pravdivé.
Dá se také říci: Ano, měkké drogy jsou NAPROSTO neškodné pro každého, kdo si s nimi nezačne. Vzpomínám na příběh kamaráda Radka z Ústí nad Labem, jak byl velmi dlouhou dobu zcela zásadově proti braní drog. Vzpomínám, jak mi popisoval, jak drogy svým kamarádům v partě rozmlouval nebo jim drogy dokonce i schovával.
V jedné slabší chvilce, kdy měl v sobě necelé jedno pivo, se po diskusi, že neví, o co vlastně jde, nechal zviklat a zkusil malou dávku perníku (pervitinu).
V ten okamžik se dostal na zcela jinou kolej a moc nechybělo a byl by dávno po smrti. Přišel prakticky o všechno. Tj. o přátele, o práci, o byt, o holku ... ... ... ale i o zdraví. 3x šel dobrovolně do léčebny, ale následně do toho opět po nějaké době spadnul. Nakonec řekl bych zázrakem byl vysvobozen, ale to by bylo na jiný článek. Sám prohlásil, že nechápe, proč právě on měl tak velké štěstí. Pokud byste viděli jeho zjizvené celé tělo ...

Proč ale o této problematice píši? Poslouchal jsem ve čtvrtek 26.8. od 20°° v autě na Radiožurnálu HandyCamping, kde byla maminka slečny, která začala "fetovat" cca v 9. třídě a po tzv. vstupní droze, která ma za úkol prolomit TABU a ostražitost přešla cca v 15 letech na tvrdou drogu.
Každému obhajci měkkých drog doporučuji poslechnout si ten příběh.
Rozhovor se Štěpánkou Čtrnáctou a paní Ivanou - audio

Samozřejmě souhlasím, že každý jednotlivec je osobně zodpovědný za svůj život. Samozřejmě právní zodpovědnost rodičů za děti částečně končí v 15, 16 a 18 letech. Kolik procent mladých lidí ze zdravých rodin je schopných správně vyhodnotit rizika spojena s drogami obzvláště v období puberty?

Mimochodem, víte, na kterou cílovou skupinu je zaměřena reklama na legální drogu cigarety? Ano, správně, na děti a mládež. Tabákové koncerny mají přesně spočítáno, kolik jim každý mladý člověk může přinést zisku, pokud ho včas v rizikovém období velmi chytře podchytí a udělají si z něho závislého otroka. A to se jedná "pouze o měkkou" drogu nikotin a být IN. Naštěstí se trendy postupně v západní Evropě začínají snad trochu otáčet a brzy snad ten, kdo kouří, bude OUT.
Samozřejmě k nezodpovědnosti chtějí vést za ručičku někteří politici, kteří se rádi vždy o každého postarají z peněz ostatních daňových poplatníků. A tak stále nedostanete slevu na zdravotní pojištění, pokud jste nekuřák ... ... ... protože "moudří" politici nás chrání před konkurencí zdravotních pojišťoven a snaží se nás přesvědčit, že zdraví není hodnota. Hodnota z jejich úhlu pohledu, které by si měl člověk vážit a s kterou by se nemělo kšeftovat ;-)
A tak máme zdravotnictví "zadarmo" nebo za směšné poplatky a je naprosto jedno, zda se chováte zodpovědně či nezodpovědně. Kvalita a cena odpovídá iluzi zadarmo podobně, jako kdyby byl například chleba "zadarmo" placený přes "VZP" ze státního rozpočtu prostřednictvím našich daní.
Kdo na tomto stavu, ať v propagaci zlozvyku či zdravotnictví, "zadarmo" vydělá, nechám na Vás ...

Na závěr dnešního zamyšlení:
Ano, každý je zodpovědný za svůj život. Ve zdravé "nezestátněné" společnosti je zodpovědné chování často nutností. Je zde ale jedno "ale". Asi každá společnost, která začne relativizovat zdravé morální hodnoty, sama pod sebou podřezává větev.
To se obvykle ve větší míře asi děje v beznadějně chudých společnostech nebo v relativně bohatých "vyspělých" společnostech.
Viz například římské impérium a například rozšíření různých zvrácenosti typu kultu krásy, zábavy, přejídání, sexuální promiskuita ne jen fyzická, ale především nekritická tolerance ...
Tuto kulturní sebevraždu jednotlivých civilizací popisuje jedinečně například Arnold Toynbee v knize Study of History
Soumračné světy: dvě století studia konce civilizací

Autor: Jiří Tomáš | pondělí 30.8.2010 8:30 | karma článku: 12.53 | přečteno: 1770x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Zdenek Horner

Nadřazení za svobodu slova

Drzost kulturních rasistů stoupá. Je samozřejmě komické, když se nadřazení dovolávají ochrany demokratického státu. Ti, co jsou připraveni diskriminovat, se rozčilují nad demonstrativní diskriminací svých odpůrců.

20.8.2017 v 4:18 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 51 | Diskuse

Jitka F. Smékalová

Mlč a buď krásná.

Spolužáci, přátelé, rodina, kolegové v práci. Všichni řeší současnou politickou situaci. Já se do těchto debat zásadně nezapojuji.

19.8.2017 v 22:31 | Karma článku: 5.72 | Přečteno: 179 | Diskuse

Ladislav Jílek

Připomínka 21. srpna 1968 – Hlavně o roli rozhlasu

Pražské jaro začalo v lednu 1968, kdy na zasedání pléna ÚV KSČ slovenští zástupci projevili nespokojenost s prvním tajemníkem (a taky prezidentem) Novotným a odhlasovali jeho sesazení.

19.8.2017 v 18:01 | Karma článku: 17.03 | Přečteno: 376 | Diskuse

Rostislav Szeruda

O nemoci a zdraví

Zdraví lidské a zdraví společnosti toho mají spolu hodně společného. Jak se točí byznys kolem nemocného jedince tak o to větší byznys se točí kolem nemocné společnosti. Zdraví se nechce – co na tom, že lidé umírají!

19.8.2017 v 17:27 | Karma článku: 12.75 | Přečteno: 302 | Diskuse

Přemek Čech

O tom, že kdyby hloupost nadnášela..

Opravdu nevím, co si myslet o "chytrých lidech" v ČSSD, kteří vymýšlí, nebo schvalují předvolební hesla. Hlavně to poslední je opravdu hodně "povedené" ..

19.8.2017 v 17:20 | Karma článku: 32.19 | Přečteno: 1049 | Diskuse
Počet článků 14 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2471
To nejsem já

Seznam rubrik

Oblíbené blogy

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.