Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Měkké drogy jsou neškodné!

30. 08. 2010 8:30:00
"Měkké drogy jsou neškodné"Také jste slyšeli někdy tuto větu a doufám, že souhlasíte!
Děti a drogyDěti a drogy?

Měkké drogy jsou neškodné!

Často zaslechneme tuto výše uvedenou větu vytrženou z kontextu, která se velmi rafinovaně snaží říci, že droga nad vámi nezíská moc či že nepoškodí vaše zdraví.
Ano, to že zralí dospělí lidé jsou asi mnohem více odolnější vůči tomu začít si něco s drogami než hlavní cílová skupina dětí a mládež je jasné a pravdivé.
Dá se také říci: Ano, měkké drogy jsou NAPROSTO neškodné pro každého, kdo si s nimi nezačne. Vzpomínám na příběh kamaráda Radka z Ústí nad Labem, jak byl velmi dlouhou dobu zcela zásadově proti braní drog. Vzpomínám, jak mi popisoval, jak drogy svým kamarádům v partě rozmlouval nebo jim drogy dokonce i schovával.
V jedné slabší chvilce, kdy měl v sobě necelé jedno pivo, se po diskusi, že neví, o co vlastně jde, nechal zviklat a zkusil malou dávku perníku (pervitinu).
V ten okamžik se dostal na zcela jinou kolej a moc nechybělo a byl by dávno po smrti. Přišel prakticky o všechno. Tj. o přátele, o práci, o byt, o holku ... ... ... ale i o zdraví. 3x šel dobrovolně do léčebny, ale následně do toho opět po nějaké době spadnul. Nakonec řekl bych zázrakem byl vysvobozen, ale to by bylo na jiný článek. Sám prohlásil, že nechápe, proč právě on měl tak velké štěstí. Pokud byste viděli jeho zjizvené celé tělo ...

Proč ale o této problematice píši? Poslouchal jsem ve čtvrtek 26.8. od 20°° v autě na Radiožurnálu HandyCamping, kde byla maminka slečny, která začala "fetovat" cca v 9. třídě a po tzv. vstupní droze, která ma za úkol prolomit TABU a ostražitost přešla cca v 15 letech na tvrdou drogu.
Každému obhajci měkkých drog doporučuji poslechnout si ten příběh.
Rozhovor se Štěpánkou Čtrnáctou a paní Ivanou - audio

Samozřejmě souhlasím, že každý jednotlivec je osobně zodpovědný za svůj život. Samozřejmě právní zodpovědnost rodičů za děti částečně končí v 15, 16 a 18 letech. Kolik procent mladých lidí ze zdravých rodin je schopných správně vyhodnotit rizika spojena s drogami obzvláště v období puberty?

Mimochodem, víte, na kterou cílovou skupinu je zaměřena reklama na legální drogu cigarety? Ano, správně, na děti a mládež. Tabákové koncerny mají přesně spočítáno, kolik jim každý mladý člověk může přinést zisku, pokud ho včas v rizikovém období velmi chytře podchytí a udělají si z něho závislého otroka. A to se jedná "pouze o měkkou" drogu nikotin a být IN. Naštěstí se trendy postupně v západní Evropě začínají snad trochu otáčet a brzy snad ten, kdo kouří, bude OUT.
Samozřejmě k nezodpovědnosti chtějí vést za ručičku někteří politici, kteří se rádi vždy o každého postarají z peněz ostatních daňových poplatníků. A tak stále nedostanete slevu na zdravotní pojištění, pokud jste nekuřák ... ... ... protože "moudří" politici nás chrání před konkurencí zdravotních pojišťoven a snaží se nás přesvědčit, že zdraví není hodnota. Hodnota z jejich úhlu pohledu, které by si měl člověk vážit a s kterou by se nemělo kšeftovat ;-)
A tak máme zdravotnictví "zadarmo" nebo za směšné poplatky a je naprosto jedno, zda se chováte zodpovědně či nezodpovědně. Kvalita a cena odpovídá iluzi zadarmo podobně, jako kdyby byl například chleba "zadarmo" placený přes "VZP" ze státního rozpočtu prostřednictvím našich daní.
Kdo na tomto stavu, ať v propagaci zlozvyku či zdravotnictví, "zadarmo" vydělá, nechám na Vás ...

Na závěr dnešního zamyšlení:
Ano, každý je zodpovědný za svůj život. Ve zdravé "nezestátněné" společnosti je zodpovědné chování často nutností. Je zde ale jedno "ale". Asi každá společnost, která začne relativizovat zdravé morální hodnoty, sama pod sebou podřezává větev.
To se obvykle ve větší míře asi děje v beznadějně chudých společnostech nebo v relativně bohatých "vyspělých" společnostech.
Viz například římské impérium a například rozšíření různých zvrácenosti typu kultu krásy, zábavy, přejídání, sexuální promiskuita ne jen fyzická, ale především nekritická tolerance ...
Tuto kulturní sebevraždu jednotlivých civilizací popisuje jedinečně například Arnold Toynbee v knize Study of History
Soumračné světy: dvě století studia konce civilizací

Autor: Jiří Tomáš | pondělí 30.8.2010 8:30 | karma článku: 12.53 | přečteno: 1779x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 45 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 660 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.04 | Přečteno: 377 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.10 | Přečteno: 1385 | Diskuse

Lukáš Pokorný

Česko v EU: nováček v evropské extralize.

Minule jsem přirovnal EU k rockové kapele. EU je ale také elitní klub těch největších ekonomických a politických hráčů.

17.10.2017 v 17:02 | Karma článku: 5.23 | Přečteno: 238 | Diskuse

Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.